THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
ABSU sú ďalšou zo starých kapiel, ktorá povstala z hlbín času, aby po ôsmich rokoch prišla s novým materiálom. Američania sa v minulosti stihli vyprofilovať do veľmi osobitej a exotickej formy spájajúcej agresívny thrash s poctivým okultným blackom a ideológiou zabudnutých keltských mystérií. Podstatné zmeny v zostave, vážne zranenie ruky lídra Proscriptora a ďalšie faktory im nepriali, no napriek tomu sa vracajú na scénu v novej zostave a s albumom, ktorý môžem hneď úvodom označiť ako jeden z najlepších v ich kariére.
Môže to znieť ako z reklamného materiálu, ale už „Tara” bol dosť silný materiál na to, aby obstál v skúške času a stále reprezentuje fantastickú synergiu poriadneho thrashu s blackovými elementmi a svojskou atmosférou. Novinka však v mojom pohľade tento album v mnohých aspektoch prekonáva. Váha oboch hudobných svetov sa tentokrát dostáva na rovnakú úroveň a tresk pri ich zrážke sa nedá opísať iným pojmom ako strhujúci.
Kreatívna energia sálajúca z vĺn riffov padajúcich v rytmicky komplikovaných kompozíciách v premyslenom ideovo hudobnom koncepte je prinajmenšom pôsobivá. Prvým faktorom, ktorý úvodom upúta, je rýchlosť a tým pádom aj neúmerné hudobné množstvo, dávkované v každej sekunde. Riffy si tradične berú základ v spomínanom rýchlom a agresívnom thrashi, umocňovanom blackovými sypačkami s množstvom nezriedka progresívnych zlomov alebo ľahko atmosférizujúcich zvoľnení. To, čo predvádza Proscriptor na bicích, sa nedá popísať inak, než ako extratriedny výkon, okolo ktorého je všetko centristicky vybudované. Aj z tohto faktu je zrejmé, že je atypickým lídrom kapely na bubeníckom poste. Spojenie agresivity, rýchlosti a techniky ho jednoznačne radí k veľkým „menám“ žánru (akým je napríklad Hellhammer). Spolupráca medzi strunovými nástrojmi a rytmickou zložkou, spolu s korešpondujúcimi, štekanými vokálmi je veľmi silná, a to je možno práve ten fakt, ktorý robí celý album (minimálne v mojom pohľade) skvelým. Zo skladieb je cítiť exaktný zámer a hudobné schopnosti sú ornamentálne vtepané do inteligentných melodických a rytmických výstavieb. Aj keď to na prvý pohľad nemusí byť zrejmé, ABSU pod povrchom jednoduchších melodických nápadov v množstve detailov dosť experimentujú. Každý inštrumentálne vypracovaný kúsok, nech je akokoľvek komplikovaný (prípadne jednoduchý), patrí na svoje miesto, či už sa jedná o silovú hru, thrashové „hobľovačky“, vrstvené sóla alebo atmosférické vyhrávky. Nejedná sa celkom o materiál na prvý posluch, aj keď tu existuje jednoznačný potenciál strhnúť poslucháča svojou energiou hneď po prvých taktoch.
Každý „track“ je možné považovať za hudobný aj ideový mikrosvet sám o sebe. Určite prekvapí nabúšený úvod „Night Life Canonization“, svetelne rýchly vypaľovák „13 Globes“, temný vrchol „Those Of The Void Will Re-Enter“ s ambientným intermezzom a vygradovaným záverom, maximálne skomplikovaný „Magick Sqare Cipher“ a samozrejme jeden z mojich favoritov „Sceptre Command“. Mám pocit, že by som mal vymenovať na tomto mieste všetky záseky, ale je zrejmé, na čo chcem poukázať. Zvukovo „Absu“ posúva „Taru“ 6 stôp pod zem, celkový zvuk i vyváženie všetkých nástrojov je skvelé a produkčne dotiahnuté. Nezabudlo sa ani na veľmi nenásilné a umné zakomponovanie kláves dotvárajúcich už beztak veľmi špecifickú atmosféru.
Myslím, že už veľmi nemusím pokračovať v superlatívoch. ABSU sa v novej zostave doplnenej o množstvo hostí (z najznámejších spomeniem aspoň Blasphemera alebo ex-člena Equitanta), prekonávajú a osobne nepočujem na novinke slabého miesta. Album je veľmi vyspelý v každom smere, má vlastnú tvár a všetko čo robí kapelu svojskou a originálnou je tu umocnené veľmi vysokým exponentom.
Fantastický návrat -- aj napriek zemetraseniu v zostave ABSU prichádzajú s vyváženejšou kombináciou thrasblackového besnenia v typickom atmosférickom balení. Všetko, čo robí kapelu osobitou a exotickou je na novinke umocnené vysokým exponentom.
10 / 10
Proscriptor McGovern
- vokály, bicie
Aethyris MacKay
- gitary, basgitara, syntetizátor
Zawicizuz
- gitary, klávesy
Ezezu
- basgitara, vokály
1. Between the Absu of Eridu & Erech
2. Night Fire Canonization
3. Amy
4. Nunbarshegunu
5. 13 Globes
6. ...of the Dead Who Never Rest in Their Tombs Are the Attendance of Familiar Spirits
7. Magic(k) Square Cipher
8. In the Name of Auebothiabathabaithobeuee
9. Girra's Temple
10. Those of the Void Will Re-Enter
11. Sceptre Command
12. Ye Uttuku Spells
13. Twix Yesterday, the Day & the Morrow
Abzu (2011)
Absu (2009)
Speed n' Spikes Vol. II (split) (2008)
Demonical / Absu (split) (2007)
Mythological Occult Metal: 1991-2001 (Best of) (2005)
Tara (2001)
In the Eyes of Ioldanach (EP) (1998)
The Third Storm of Cythraul (1997)
The Sun of Tiphareth (1995)
...And Shineth Unto the Cold Cometh (EP) (1995)
Barathrum V.I.T.R.I.O.L. (1993)
Immortal Sorcery (1991)
Return of the Ancients (demo) (1991)
Datum vydání: Pondělí, 16. února 2009
Vydavatel: Candlelight Records
Stopáž: 53:47
I z mé strany sklízí novinka ABSU především chválu, nicméně oproti hodnocení hlavního článku si přeci jen dovolím dva bodíky ubrat. Proč? Proti srsti je mi stále velká četnost lehce předvídatelných black/thrash metalových pasáží, a to i přesto, že právě ony jsou jedním ze základních poznávacích znamení svojských Texasanů. Proscriptor a spol. však bez problémů zvládají i mnohem komplikovanější rytmické struktury a průhledné momenty nápaditě zabalují do bohatě vrstvených melodií a neprostupného atmosférického oparu. Nová deska ABSU získává na síle především ve své druhé polovině, a to především díky "Those Of The Void Will Re-Enter" a skvostné, v závěru vygradované "Sceptre Command".
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.